Hegymászás

Okolie Popradského plesa poskytuje naozaj pestrú paletu možností horolezeckých výstupov. Volovka, Žabák, Ošarpance či platne na Ostrvu patria k najobľúbenejším lezeckým terénom.

 

Trochu ďalej sú platne na Východný štít nad Železnou bránou, steny a piliere na Ganek a Rumanov štít z Rumanovej dolinky. Extrémy èakajú v Galérii Ganku, ktorá je pre zdatnejších tiež dobre prístupná z Popradského plesa. Trochu zabudnuté sú platne na Mengusovskú vežièku nad Hincovým plesom. 

Toto sú lezecké možnosti, ale pravdaže aj turistické, v Mengusovskej doline sú takmer neobmedzené. Každý si tu nájde svoj cieľ. 

 

Zlomisková Dolina

Zlomisková Dolina

Zlomisková dolina je významnou severovýchodnou odnožou Mengusovskej doliny. Patrí medzi najväčšie turisticky nesprístupnené doliny, pomerne často ju však navštevujú horolezci, lebo práve v tejto doline sa nachádza niekoľko klasických tatranských výstupov - napríklad na Ošarpance, Vysokú, Zlobivú, Ganek, či Dračí štít. Okrem toho sedlo Východná Železná brána (2 255 m), ktoré leží v závere doliny, ponúka jeden z najlepších prechodov z južnej strany Tatier na severnú, do Popradského plesa cez Zlomiskovú dolinu a sedlo do Kačacej doliny, ku ďalším vychýreným tatranským lezeckým terénom. Aj preto sú práve horolezci najčastejšími návštevníkmi doliny.
 

Ľadopády

Ľadopády

Mengusovská dolina :

Ostrva-Filmársky žľab, Ostrva-Z stena, Ľadopád v Patrii, Vyšné Baštové sedlo, Kôpky

Prihlásenie